A liczba wyświetleń ciągle rośnie ^^!

sobota, 25 czerwca 2011

Prażona cieciorka po indyjsku

Uwielbiam kuchnię indyjską... Wprost za nią szaleję! Cieciorka jest jej nieodzownym składnikiem. Na ostro,słono,słodko, ciepło,zimno... Jestem gotowa zjeść ją pod każdą postacią :D Swojego czasu zajadałam się chrupkami indyjskimi, w składzie których odnalazłam cieciorkę prażoną. Jak oni to zrobili? Zapewne inaczej niż ja, ale mimo iż moje wykonanie jest mniej chrupiące, zajadałam się nim ze smakiem.


Składniki:
puszka cieciorki
curry
tandoori masala
garam masala
pieprz
olej

Przepis:
Cieciorkę odcedzamy i odsączamy. Następnie rozgrzewamy patelnię, wsypujemy na nią cieciorkę i smażymy około 6-7 minut na dość dużym ogniu. Pod koniec smażenia (cieciorka musi się zarumienić) dolewamy ok 1 łyżki oleju. Mieszamy dokładnie,aby każde ziarenko było w nim "obtoczone" i posypujemy je ogromną ilością przypraw. Ponownie dokładnie mieszamy,aby każde ziarenko miało szansę "obtoczyć się" w przyprawach. Smażymy jeszcze ok 4 min i podajemy. Najlepiej poczekać aż cieciorka wystygnie, wtedy zdecydowanie lepiej smakuje :)

wtorek, 21 czerwca 2011

Młoda kapusta trochę inaczej

Niedawno zostałam poczęstowana duszoną, młodą kapustą i powiem Wam, że bardzo mi smakowała. Od tamtego czasu miałam niecny plan, aby powtórzyć to danie. Z zaciekawieniem zaczęłam przeglądać przepisy i postanowiłam z nimi trochę pokombinować. Wyszło zupełnie inaczej niż na poczęstunku, ale śmiem twierdzić, że lepiej :D

Składniki:
1/2 białej, młodej kapusty
1 łyżka oliwy
2 średnie cebule
2 łyżeczki przecieru pomidorowego
sól
pieprz
kminek
ziele angielskie (ja dodałam 2 sztuki)
1 łyżka mąki
Przepis:
Kapustę myjemy i kroimy w drobne paseczki. Gotujemy ją , doprawioną zielem angielskim,w około pół litra wody do miękkości. W tym czasie kroimy cebulę i smażymy ją na patelni na łyżce oleju. Pod koniec smażenia dodajemy mąkę i zasmażamy. Z ugotowanej kapusty odlewamy połowę wody i ciągle gotując dodajemy zasmażoną cebulę. Przyprawiamy kapustę solą, pieprzem, kminek i dodajemy 2 łyżeczki przecieru pomidorowego. Wszystko gotujemy około 8 minut i podajemy.

piątek, 17 czerwca 2011

Jagodowa miłość

Nie wiem jak Wy, ale ja uwielbiam jagody... Zresztą jak większość owoców :D Jednak musicie przyznać, że jagody mają w sobie coś magicznego... Nic nie zastąpi ich smaku! Ponieważ przepis troszeczkę poleżał w folderze, użyłam w nim dżemu zamiast świeżych owoców. Teraz powolutku zaczynają się jagódki (ojoj jakie ceny...), więc można zacząć je zdobywać :) Przedstawiam Wam przepis na Muffiny, o kuszącej nazwie Jagodowa Miłość :

Składniki:
2 szklanki mąki
1/3 szklanki cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka sody
6 łyżeczek oleju
1 szklanka mleka roślinnego
6 łyżeczek dżemu jagodowego
1 łyżeczka aromatu waniliowego

Przepis:
W jednej misce mieszamy mokre składniki, w drugiej suche ( z pominięciem dżemu jagodowego). Powoli łączymy obie zawartości, dokładnie mieszając. Gotowe ciasto przelewamy do foremek i na jego wierzch (do każdej foremki) kładziemy łyżeczkę dżemu. Tak gotowe babeczki wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na ok 20 min:)

P.S. Muszę się Wam pochwalić, że wczoraj zakończyłam pomyślnie sesję i tym samym drugi rok Pedagogiki Specjalnej :) ! Wakacje!!! JEEEEEE :D

piątek, 10 czerwca 2011

Ciasto rabarbarowe lepsze niż placek Babuni :D

Przyznam się Wam szczerze, że nigdy samodzielnie nie wykonałam niczego, co miało w składzie rabarbar. Od zawsze byłam częstowana u Babci kompotem rabarbarowym i plackiem z tymże warzywem, ale nigdy nie znalazł się on w mojej kuchni. Postanowiłam to zmienić i zmierzyć się z tym dziwacznym, czerwonym, kwaśnym czymś. Wszystko było dla mnie zaskoczeniem, łącznie z tym, że rabarbar jest aż tak kwaśny i że trzeba go obierać :D Gdy zaczęłam z nim walkę, byłam przekonana,że nic dobrego nie może z tego wyjść. Jakież było moje zdziwienie, gdy pierwszy kawałek ciasta zachwycił podniebienia! Jestem z siebie dumna :)!

Składniki:
Spód:
1 i 1/2 szklanki mąki
 1/2 szklanki cukru
4 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
210 ml mleka sojowego
60 g margaryny
1/2 łyżeczki aromatu waniliowego

+ 6 lasek rabarbaru
   2 łyżki cukru

Przepis:
Wymieszać mąkę, cukier, proszek do pieczenia i sodę. Na małym ogniu roztapiamy margarynę i dodajemy ją do ciasta razem z mlekiem i aromatem. Dokładnie mieszamy i przelewamy do dużej formy. Rabarbar obieramy i kroimy na dość duże kawałki. Układamy rabarbar na wierzchu ciasta, i posypujemy go równomiernie cukrem.Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na ok 30 min :)

sobota, 4 czerwca 2011

Letnia tarta na 102 :)

Z ciepłości i warzywności ostatnich dni, powstają coraz to nowe, zaskakujące, letnie potrawy. W mojej kuchni roi się teraz od warzyw, owoców i ziół... I tak ma być! Właśnie na to czekałam :) Pierwszy przepis może nie z tych zaskakujących, ale idealny na gorące dni, albowiem wyśmienicie smakuje na zimno!


Składniki:
1 opakowanie ciasta francuskiego
250 g marchewki z groszkiem
200 g kukurydzy
1 średnia cebula
1 i 1/2 łyżeczki czerwonej pasty curry
100 g margaryny
1/3 szklanki mleka
1 łyżka mąki (nawet odrobinę mniej:))
4 listki świeżej bazylii
5 listków świeżego tymianku
pieprz
oregano


Przepis:
Rozwijamy ciasto francuskie i wykładamy nim formę, tak aby brzegi ciasta wylewały się  na zewnątrz. Marchewkę z groszkiem i pokrojoną cebulą podsmażamy do miękkości na patelni. W garnku rozpuszczamy margarynę, dodajemy powoli mąkę (mieszając), następnie wlewamy mleko. Zestawiamy garnek z gazu, dodajemy do sosu pieprz i pastę curry. Smarujemy sosem ciasto znajdujące się w formie. Na sos nakładamy warzywa z patelni i dodajemy do nich kukurydzę. Wszystko to doprawiamy posiekaną bazylią,tymiankiem i oregano. Wystające brzegi ciasta zaginamy do środka tak, aby powstała zamknięta koperta. Tak gotową tartę wkładamy na 25 minut do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Podajemy na ciepło lub po wystygnięciu. Wersja zimna jest wskazana w upały :D